BDDK Konut Kredisinde yeni dönem

26 Haziran 2022 Kapalı Yazar: admin

BDDK, geçen zamanlarda mevzut kredileri ile alakalı yeni kararlar almıştı. Bu düzenlemede 2 milyon TL’lik evlerde %90’a kadar, 2-5 milyon TL’lik evlerde ise %70’e kadar kredi kullanılabileceği belirtilmişti. Biz de kararı ve nasıl neticeler doğurabileceği ile alakalı birtakım açıklamaları sizler adına derledik.
Hepimizin bildiği gibi Türkiye, son zamanlarda ekonomik problemlerle mücadele ediyor. Birçok alanda fiyat artışları yaşanırken mevzut pazarı da bundan nasibini alıyor. Bilindiği üzere geçen haftalarda kira artış civarlarına %25 sınır getirilmişti.

Dün ise ev sahiplerinin bu nadına kaynaklı ilanlarını geri çektiği aktarılmıştı.

Tabii kira fiyatları kadar mevzut fiyatları da olabildiğince yükselmiş durumda. Durum bu tür olunca çokça vatandaş ev sahibi olma hayallerinden vazgeçmek mecburiyetinde kalıyor. Geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bu mevzu ile alakalı bir açıklama gelmiş, faizin 0,99 ve 0,89’a kadar inmesini gerçekleştiren mevzut kredisi paketleri duyurulmuştu. Fakat ev sahibi olmayı kolaylaştırmayı hedefleyen bu kararın sonrasında tekrar fiyatlarda artış yaşanmıştı. Geçtiğimiz zamanlarda ise ev alacakları ilgilendiren yeni bir ilerleme yaşandı.