Dünyadan Beş Kat Daha Büyük Yep Yeni Bir Gezegen Bulundu

27 Ağustos 2022 Kapalı Yazar: admin

NASA’dan bir inceleme ekibi, Dünya’dan aşağı yukarı 100 ışık senesi mesafede tespit edilen ve bir kırmızı cüce senedızın görüngesinde dönen bir öte gezegen keşfettiğini açıkladı. Dünya’dan daha büyük olan bu gezegenin aşağı yukarı %25’i suyla kaplı ve yeni süper dünya olabilir.
Montreal Üniversitesi liderliğindeki bir ekip, NASA’nın yerleşik teleskoplarla desteklenen TESS uydusundan elde ettiği gözlemlerle, Dünya’dan daha büyük ve aşağı yukarı 100 ışık senesi uzaklığımızda tespit edilen bir gezegen keşfetti. Bir kırmızı cüce senedızın yörüngesinde dönen bu gezegenin %30’unun suyla kaplı olabileceği düşünülüyor.

Keşfedilen bu ötegezegene TOI-1452b adı verildi. Gezegen, Draco takımsenedızında tespit edilen bir çift sistemde yer alan iki ufak senedızdan birinin yörüngesinde dönüyor. Rapora göre gezegen, suyun sıvı kalması adına sıcaklığın makul bulunduğu yaşanılabilir bir bölümde bulunuyor. Bu yüzden de inceleme ekibi gezegenin bir okyanusla kaplı olma ihtimalini düşünüyor.

Bu gezegende 1 sene yalnızca 11 gün ediyor

Yeni keşfedilen gezegen, Güneş’ten dört kat daha ufak bir senedızın, çift M cüce senedızının, çevresinde dönüyor. Yapılan açıklamalara göre gezegen o kadar süratli dönüyor ki, TOI-1452b’de 1 sene yalnızca 11 gün sürüyor. Gezegenin çevresinde döndüğü senedız Güneş’ten daha ufak ve soğuk bulunduğu adına, gezegen senedızından Venüs’ün Güneş’ten aldığı kadar ışık alabiliyor.

Dünya’dan aşağı yukarı bir şekilde beş kat daha büyük bulunduğu fikir edinilen gezegen, bugüne kadar keşfedilen okyanus gezegenleri arasındaki en iyilerden birisi ve yeni süper dünya olabilir. Gezegen ile ilgili daha çok inceleme yapılması gerekliliğini bildiren bilim insanları, TOI-1452b’nin çok az atmosferi olan ya da hiç olmayan büyü bir kaya gezegeni olma ihtimalini düşünüyor. Aynı ayrıca gezegenin düşük moleküler çoğunluklu bir atmosfere sahip olan karasal bir gezegen olabileceği de düşünülüyor.