Instagram Yeni Güncellemesinde Hikayeleri Değiştirecek Gözünüz Alışmayabilir

30 Ağustos 2022 Kapalı Yazar: admin

Instagram’ın Hikâyeler bölümünü tabiri caizse ‘alt üst edecek’ yeni dizaynı, programın geliştirici sürümünde yayınlandı.
Sürekli kullandığımız sosyal medya programlarının dizaynları seneler geçtikçe değişir, birtakımları çok hoşumuza gider ve derhal alışırız yalnız birtakımlarına aşina olmamız biraz daha çok vakitbilir. Mesela Instagram ilk renk logo ve dizayn farklılığıne gittiğinde tümümuzun alışması çok uzun sürmüştü.

Yine aşina bulunduğumuz bir dizaynın farklılığıyle karşı karşıyayız. Instagram, bundan üç ay evvel Hikâyeler evresinde çok öyküolunca şunları en çok üç adetye kadar göstereceği bir güncelleme duyurmuştu. Şimdi ise dizayn daha da değişiyor ve hikâyeler çubuğunun yeri değişiyor. Instagram’ın geliştirici sürümünde yayınlanan yeni güncellemede gördüğünüz gibi bundan sonra Hikâyeler çubuğu ekranın üzerinde olmak yerine altında yer oynuyacak. Zamanda ekran görüntülerinden de görebileceğiniz gibi bir ‘Bütününü Göster’ alternatifi bulunuyor.

Bu alternatiften yukarıyada linkini sunduğumuz içeriğimizde bahsetmiştik. Instagram’ın yeni alternatifle eş güdümlü bir profilde çok çok öyküpaylaşılınca şunları en çok üç adet göreceğiniz biçimde kısaltacağı ve tamamını görmek isteseniz ‘Bütününü Göster’ opsiyonuna basmanız lüzumeceği söylenmişti. Bazı kullananlara açılan yeni bilhassa eş güdümlü de Instagram tam bir biçimde bunu yapıyor. Birkaç hikâyede peşi sıra sağa tıkladığınız vakit sizi doğrudan bir itibarenki kullanıcının hikâyelerine atıyor. Bunun olmaması adına ise biraz evvel bahsetmiş bulunduğumuz ‘Bütününü Göster’ opsiyonuna tıklamanız lüzummektedir.

Şimdiki güncellemeyle eş güdümlü öyküler çubuğunun yeri tamamiyle değişip alt kısma taşınmış, ‘Bütününü Göster’ opsiyonuna de beyaz bir arkaplan eklenmiş. Bu yeni Instagram hikâyeler dizaynı hoşunuza gitti mi?