İnternet hızı rekoru kırıldı

14 Haziran 2022 0 Yazar: admin

Japonya’daki incelemecılar, 1,02 petabit veri transfer süratina erişerek dünya rekoru kırdı. Bu sürate ulaşılırken sarfedilen fiber optik ağın bugünümüzdeki internet altyapılarından pek değişik olmadığı ifade edildi.
İnternet tüketimi bütün dünyada artmaya devam eder iken sürat konusu ile alakalı da daimi ilerlemeler yaşanıyor. Geçtiğimiz sene sizlerle paylaştığımız bir haberde bu hususta bir rekor kırıldığını aktarmıştık. Japonya’da tespit edilen mühendisler, 319 terabit/sn sürate erişerek dünya internet sürati rekorunu kırmıştı.

Çoğumuz hâlen 100 megabit internet bile kullanamazken tekrar Japonya’da bu hususta bir rekor daha kırıldı. Buna göre Ulusal Bilgi ve Etkileşim Teknolojileri Enstitüsü’nde (NCIT) tespit edilen bir inceleme ekibi, saniyede 1,02 petabit (yaklaşık 1.024 terabit) veri transfer süratina ulaşmayı başardı.

Bu internet çok hızlı, 1 saniyede 10 milyon tane 8k video yayınlayabilir

Bu akılalmaz rekoru biraz daha açacak olursak; Japon incelemecıların vardığı sürat, aynı anda 10 milyon 8K videoya bedel. Açıklamalara göre bu sürat rekoru ile alakalı sevinç yaratan bir başka ayrıntı ise sarfedilen fiber optik ağ. Araştırmacılar, bunun bugünümüzde sarfedilen internet altyapılarından değişik olmadığını; bu sebeple ileride bu tarz süratlara ulaşmak adına gerçekleştirilecek yükseltmeleri kolaylaştırabileceğini söylüyor.

Zamanda, 51,7 kilometrelik bir uzaklıktan aktarılarak elde edilen rekorda dalga boyu bölmeli çoğullama (WDM) ismi verdiği bir yöntemin kullanıldığı aktarıldı. Zamanda transferda tek çekirdek yerine dört çekirdek kullanıldığı da gelen açıklamalar arasında yer aldı. Bunlar yardımıyla değişik dalga boylarındaki sinyallerin hat üzerinden aynı anda gönderilebildiği ifade edildi.