Nasa Açıkladı Dünyanın Yanından Adeta Bir Gökdelen Geçecek

17 Temmuz 2022 Kapalı Yazar: admin

NASA, bir gökdelen büyüklüğünde gök taşının Dünya’ya geldiğini duyurdu. Herhangi bir tehlike teşkil etmeyen bu cisim, bugün gezegenimizin yakınından geçecek.
Güneş sisteminde yer alan gök cisimlerinden kopan parçalar manasına gelen asteroitler, sık sık gündeme geliyor. Çıkan haberlerde, değişik büyüklüklerde olan bu gök taşlarının gezegenimizden yakınından geçeceği ifade ediliyor. Zamanda çokça insan, bir gün bu cisimlerin Dünya’ya çarpma mümkünlülüğünı nedeniyle bu tarz haberlerden korkabiliyor.

Şimdi ise bir gök taşının daha gezegenimize yaklaştığı açıklandı. Livescience’ın bildirdiğine göre olabildiğince büyük olan bu cisim, Dünya’nın yakınından geçecek. Yani rastgele bir tehlike barındırmayacak. NASA’ya göre 2022 KY4 isimi verdiği 17 Temmuz; yani bugün gezegenimizin 6.1 milyon kilometre yakınından geçecek. Zamanda gök taşının 50 katlı bir gökdelen büyüklüğünde bulunduğu da belirtiliyor. Uzmanlara göre 2022 KY4, 88 metre genelinde ve 27.000 km/s süratle seyahat ediyor. Bu, asteroidin bir tüfek mermisinden 8 kat daha süratli bulunduğunu gösteriyor.

Yaklaşan asteroitin ise Dünya’nın aşağı yukarı 6,1 milyon kilometre uzağından geçmesi bekleniyor. Bu sebeple de şu an adına Dünya’ya çarpması gibi bir problem teşkil etmiyor. Livescience’a göre bu gök taşı daha evvel birkaç kez daha Dünya’ya yaklaşmıştı. 2022 KY4, daha evvel 1959 ve 1948 senelerinde gezegenimizin yakınından geçti. NASA’nın hesaplamalarına göre gök taşının yakınımızdan bir ileri geçişi Mayıs 2048’te yaşanacak. Bahsettiğimiz gibi bu büyüklükte bir asteroidin Dünya’ya çarpma mümkünlülüğü olabildiğince ürkütücü bir konu. Üstelik bu büyüklükteki bir cismin seneler içersinde Dünya yörgünesine 1 milim daha yaklaşması bile büyük bir meseleye işaret edebiliyor. Bu amaçla NASA ve başka uzay ajansları gök taşlarını ilgiyle araştırmaya devam ediyor. Hatta bu hususta savunma sistemleri bile kuruluyor. NASA, gezegen savunma sistemleri konusu ile ilgili bir ismim 2021’de bir ismim atmış ve mümkün felaketlerde asteroitlerin yönünü değiştirecek DART aracını uzaya göndermişti.