Twitterın Kurucusu Jack Dorsey Açıklama Yaptı

6 Kasım 2022 Kapalı Yazar: admin

Elon Musk’ın geçen hafta kontrolüne aldığı ve ardından da çok sayıda çalışanını işten çıkardığı Twitter’ın kurucusu olan Jack Dorsey, eski şirketinde gerçekleşen ‘çalışan kıyımı’ ile alakalı açıklamalarda bulundu.
Son dönemde teknoloji dünyasındaki en ilgi çekici olaylardan biri Elon Musk ile Twitter arasındaki süreçti. Elon Musk şirketi alacağını açıkladıktan itibaren vazgeçmiş, bunun üstüne iki doğrultu davalık olmuştu. Karşılıklı açılan davalardan itibaren Elon Musk en sonucunda Twitter’ı satın alarak süreci sonlandırmıştı.

Şirketin başına geçer geçmez Musk’ın ilk işlerinden biri, şirket çalışanlarının büyük çoğunluğunun işine son vermek olmuştu. Twitter’ın kurucularından olan Jack Dorsey, işten çıkarmalarla alakalı bir şekilde açıklamalarda bulundu. 2006 senesinde şirketi kuran isimler arasında yer alan Dorsey, bir sene evvel Twitter CEO’luğundan ayrılmış, beş ay evvel de idare kurulundan istifa etmişti. Mahkeme sürecinde meydana çıkan yazışmalarda da Dorsey’in Musk’ı “Twitter’daki problemleri çözebilecek tek kişi” bir şekilde gördüğünü ifade ettiği mesajları gün yüzüne çıkmıştı.

Musk’ın yaptığı işten çıkarmalar ile alakalı Twitter üzerinden açıklama yapan Dorsey, “Twitter’da geçmişte ve bugün tespit edilen oyuncular kuvvetli ve dirençlidir. O anda hal ne kadar zor olursa olsun bir yol bulurlar. Pek çoğunun bana sinirli olduğunun farkındayım. Herkesin bu halde olmasının sorumluluğunu üstleniyorum: Şirketi çok süratli büyütbütün, bunun adına özür dilerim.” ifadelerini kullandı. Dorsey zamanda bütün çalışanları sevdiğini fakat bu hissin karşılıklı olmamasını da anlayabildiğini ifade etti.

Dorsey bugün işten çıkarma süreci ile alakalı bir şekilde ilk defa açıklama yaparken, Twitter çalışanları da gerçekleştirdikleri hashtag çalışmaları ile eski işyerlerine ait anılarını ve şu anki hallarını paylaştı.

Daha evvel konuyla alakalı konuşan Elon Musk ise şirketin günde 4 milyon dolar kaybettiğini açıklamış ve işten çıkarılan herkese, meşru bir şekilde belirlenmiş olandan yüzde 50 çok şekilde 3 aylık ihbar tazminatı ödediklerini ifade etmişti. Musk’ın işten çıkarmaları bilhassa insan kaynakları, erişilebilirlik, suni zeka etiği ve içerik küratörlüğü alanlarına odaklanıyordu.