Windows 98 20 Yıl Sonra Güncelleme Aldı

26 Haziran 2022 Kapalı Yazar: admin

Birileri demiş öldü, söyleyin onlara kral geri döndü. Aldığımız bir habere göre Windows 98, uzayda hâlâ yaşıyor çünkü 20 sene itibaren bir güncelleme aldı. Gelin kafanız daha çok karışmadan içeriğe geçelim.
Windows XP kadar mükemmel olmayan yalnız Windows işletim sistemi adına bir devrim niteliğinde olan Windows 98, 20 senedan uzun bir süredir güncelleme almıyordu çünkü nadına alsın? Hiçbir yerde kullanılmıyordu. Değil mi?

Değil. Windows 98, uzay görevlerinde sarfedilen ve seneler evvel gönderilmiş araçlarda hâlâ kullanılıyor. Hatta Avrupa Uzay Ajansı’nın 19 sene evvel Mars’ta su aramak adına gönderilen robotu, 19 senedan itibaren Windows 98 işletim sistemi adına yeni bir güncelleme aldı.
Avrupa Uzay Ajansı, gelen Windows 98 güncellemesinin uzay aracının Mars’ı ve uydusu Phobos’u daha detaylı seviyelerde incelemesini sağlayacağını söyledi. Mars Express vazifiyeti kapsamında Mars’a giden Mars Gelişmiş Yeraltı ve İyonosferik Sondaj (MARSIS) cihazı, 40 metre uzunluğundaki antenini kullanarak gezegene düşük frekanslı radyo dalgaları gönderiyor.

Bu dalgaların çoğu gezegenin yüzeyinden yansıyor, yalnız mühim miktarları kabuktan geçiyor ve buz, toprak, kaya ve su dahil olmak üzere yüzeyin altındaki değişik madde katmanları arasındaki sınırlarda yansıtılıyor.